Vysoké letní teploty jsou nepříjemné nejen pro nás, ale stejně i pro domácí mazlíčky. Hrozí jim totiž přehřátí nebo dokonce kolaps organismu. Bohužel letní vedro může být v některých případech pro zvíře až fatální. Je tedy nutné zvířata před možnými zdravotními potížemi chránit. Musíme si uvědomit, že zvířata se nemohou potit. Organismus ochlazují pouze zrychleným dýcháním, kdy z těla odpařují poměrně velké množství vody. Pokud se v horku nemohou napít, může dojít k dehydrataci nebo celkovému kolapsu.
Některá plemena koček a psů jsou k přehřátí náchylnější. Jsou to především ti, kteří mají zkrácenou partii čenichu. Stejně jako u lidí jsou více ohroženi zvířata stará, všechna mláďata nebo zvířat nemocná. Musíme si uvědomit, že pohyb zvířete na rozpáleném slunci, zvlášť ve městech, kdy jsou psi nuceni se pohybovat po chodníku, zvíře ohrožuje mnohem více. Vzduch, který jsou psi nuceni dýchat nízko nad rozpáleným chodníkem, je o mnoho teplejší než ten, který dýcháme my.
Neuvazujte nikdy psa na rozpálené slunce bez možnosti úkrytu do stínu a přístupu k vodě. Stejně tak nenechávejte zvíře zavřené ve vozidle, byť máte pocit, že okénko, které jste nechali trochu stažené, k ochlazení postačí! Teplota ve vozidle během chvíle dokáže vystoupat až k šedesáti stupňům.
V přílišném vedru se vyvarujte se zvířetem větší aktivitě, házení míčku nebo létajících talířů raději nechte na chladnější počasí. Zajistěte zvířeti dostatek vody a nechte ho raději odpočívat ve stínu. Procházkám se věnujte v brzkých ranních hodinách nebo večer.
Pokud již k přehřátí zvířete dojde, zajistěte mu chladné a klidné místo. Rozhodně ho nepolévejte studenou vodou. Ve studené vodě ochlazujte pouze tlapky. Podávejte mu vody po troškách, nenechte ho vypít najednou celou misku. Pokud se stav zvířete nezlepšuje, navštivte veterináře.