Za okny domu se ještě mráz a v komíně se prohání meluzína, ale pokud se vydáte na nákupy do města, v květinářstvích se již začínají objevovat květináčky s různobarevnými prvosenkami, které mají lidový název petrklíč. Prvosenka je známá také pod názvem primule.
Pravidla nákupu
Již při nákupu dbáme na to, aby půda v květináčích nebyla přesušená nebo naopak silně nasáklá vodou, takové rostliny by nevydržely dlouho a brzy by uhnily nebo uschly. Pokud na květinách objevíte zažloutlé listy, nekupujte je.
Nadšeni krásou různobarevných květů si pár těchto rostlinek přineseme domů a na chladném okenním parapetu nám několik týdnů zkrášlují poslední zimní dny.
Důležité u prvosenek je dbát na správnou zálivku, při nedostatečné vlhkosti půdního substrátu rostlina usychá.
Petrklíč jako dominanta jarních truhlíků
Prvosenky můžeme také využít pro aranžmá ve skupinách s jinými rostlinami vhodnými pro dekorace v truhlících, nebo je samostatně v ozdobných květináčích postavit ve skupinkách jen tak na zápraží domu. S prvosenkami si nejlépe rozumí narcisy, modřence, ladoňky, sedmikrásky a krokusy.
Na zahradě vám bude přinášet radost po mnoho let
Jenže květy prvosenek postupně opadají, rostlinka postupně slábne a co pak?
Nechcete ji přece vyhodit, zvlášť když vám může zpříjemňovat další jara několik příštích let.
Rostlinu petrklíče prostě zasaďte do zahrádky. Krásně se tyto květiny vyjímají na předzahrádce, kde budou každé jaro rozkvétat a ukazovat svou barevnou škálu všem příchozím. Když zasadíte skupiny prvosenek na okraj obrubníku, kde budou jemně lemovat záhonek. Petrklíče můžete množit dělením jejích trsů.
Před vysazením v zemině vyhlubte 5 cm otvor, rostlinu zasaďte. Důležité je čerstvě vysazenou rostlinu dobře zalévat, protože nesnáší sucho! Prvosenku vysazujte ven, až bude teplé počasí, jinak by vám zmrzla.
Petrklíče můžete vybírat v barvě žluté, červené, modré, fialové, bílé, růžové. Všechny květy prvosenek mají žluté středy.