Velké životní plány jsou velmi často spojovány i s velkou finanční nákladností. Studium v zahraničí, cestování nebo třeba vlastní bydlení…tyto sny se mohou stát skutečností jen za předpokladu, že na jejich realizaci máme potřebný obnos peněz. Což mnohdy bývá jeden z nejčastějších problémů, proč naše sny nakonec ztroskotají. Přitom o hypoteční úvěr může požádat každý, kdo dosáhl plnoletosti. Jenže podmínky zejména hypotečních úvěrů se s rostoucí inflací zpřísňují a dosáhnout na ní může být těžší, než tomu bývalo v minulosti. Na co si dát pozor a jak vybrat adekvátní hypoteční úvěr?
Měsíční bilance
Výdaje vs. příjmy určují naší měsíční bilanci, tedy zjednodušeně řečeno nám jasně ukazují, co si můžeme z našeho rodinného rozpočtu dovolit a co naopak oželit. O čím větší hypotéku požádáme, o to vyšší budou samozřejmě i měsíční splátky. Jenže ne každý si tuto skutečnost uvědomuje a proto jsou tu právě banky a jejich interní tabulky, které přesně definují výši hypoték. I z tohoto důvodu schvalovací proces v bankách trvá mnohdy déle, než bychom si přáli. Bankovní subjekty přistupují ke každé žádosti individuálně, což může mnohdy trvat i několik týdnů. K tomu se přidá papírování a nenáviděná byrokracie a žádost o úvěr v bance může připomínat cestu očistcem.
Bankovní instituce jsou navíc pod záštitou České národní banky, která dohlíží na jejich bezproblémový chod. Právě ona v konečném důsledku určuje, kdo na tížený úvěr dosáhne a kdo odejde s nepořízenou. Konkrétně díky zákonem stanoveným podmínkám pro schválení úvěru.
Nebankovní sektor
Pokud se bavíme o hypotečních úvěrech, je zapotřebí zmínit i nebankovní sektor. Ten s sebou přináší jistou dávku kontroverze, na druhou stranu pro některé žadatele představuje jedinou šanci na úvěr. Pojďme si představit jeden příklad za všechny, tzv. hypotéka bez registru. Jak už z názvu vyplývá, mohou u ní usilovat i žadatelé se záznamy v registrech dlužníků.