Podzimní úklidové práce na zahradě jsou náročné. Nejvíce času zabere prořezání starých uschlých větví stromů a keřů, likvidace odkvetlých trsů květin a ozdobných tráv. Hromady se vrší a je potřeba vymyslet, jak se jich zbavit. Zapálením ohně nechcete obtěžovat sousedy a kontejner je po hodině plný. Rozhodnete se doplnit svoji zahradní techniku o drtič a štěpkovač větví.
Ušetří čas i peníze
Před zakoupením je potřeba se rozhodnout, jestli po novém stroji budete chtít aby větve nejen nadrtil, ale jestli je budete chtít i naštěpkovat. Odborníci vám poradí. Špalíčky ze štěpkovače lze totiž použít i na topení. Klasický drtič si dobře poradí s větvemi o průměru až čtyř centimetrů, téměř bezproblémově zpracovává i veškerý další ořezaný materiál z různých dřevin.
Pouze slabé olistěné větvičky nerozdrtí zcela, občas může zůstat nerozřezaný delší proutek. Větve vtahuje samovolně, nezasekávají se, práce je snadná. Otvory vkládacího ústí jsou vybaveny ochrannou gumovou clonou, která vás bude chránit před vylétávajícími částmi zpracovávaného materiálu. Drtič je vybaven sběrným boxem. Ten je zasunut mezi rám podstavy a jištěn západkou s bezpečnostní pojistkou.
Manipulace při pojíždění je snadná. To vám umožní pohyb drtiče po celé zahradě a vy nebudete muset přenášet hromady ořezaných větví na jedno místo. Během slunného podzimu je vhodné nechat dřeviny aspoň týden prosušit. Lépe se zpracovávají a nedochází k ucpání drtícího prostoru. Pokud se tak stane, hluk motoru vám to dá jasně najevo.
Je potřeba stroj zastavit a po otevření vyčistit. Kolem nožů se rády namotávají neprosušené ořezané proutky. Ideálním využitím nadrceného a naštěpkovaného materiálu jsou záhony, které touto směsí můžete zasypat na zimu. Vytvoří nejen ochranu, ale na jaře i estetickou vrstvu, která ochraňuje před zaplevelením. A ušetříte za balení štěpky, které jste kupovali.