Sledujte přesné parametry těchto finančních produktů, u každé společnosti se totiž mohou velmi různit. Mezi jeden z nejdůležitějších bychom mohli zařadit úrokovou míru. Tento číselný údaj je totiž velmi podstatný pro vaše měsíční splátky, tedy vaši peněženku.
Co vám vlastně tato cifra řekne
Úroková míra se uvádí v procentech. Díky ní velmi dobře zjistíte, kolik zaplatíte dané společnosti takzvaně navíc.Bohužel zdarma vám nikde nepůjčí, nejde totiž o charitativní instituce, ale tvrdý business. Pro každý bankovní i nebankovní dům tedy platí, že si určuje svou cenu na trhu a vydělává peníze vlastně také pro vás, aby vám mohl půjčit.
Díky tomuto údaji si tedy přesně spočítáte, kolik vás celý úvěr bude stát a jestli je pro vás tato částka vůbec přijatelná. U většiny produktů se setkáte především s roční sazbou. Existuje tu však i možnost měsíční sazby. Ta je ale spíše v tomto případě pro klienta značně nevýhodná. Proto se většinou využívá u spořicích účtů.
Každá společnost je povinná vám poskytnout kompletní informace, které uvádí i na svých webových stránkách. Podívejte se jí pořádně na zoubek: https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/urokova-mira/.
Na její výšku má vliv hned několik faktorů
ØČistá úroková míravychází z lidské preference nynější spotřeby a předpokládá i tu budoucí.
ØRiziková prémie– ta znamená riziko možného problému se splacením úvěru, a tomu odpovídá vypočítaná kompenzace.
ØOčekávaná inflace– tady věřitel vychází z předpokladu možného klesání.
ØKurzové riziko– pokud se jedná o zahraničního klienta.
ØA pak je tu centrální banka, která půjčuje finanční prostředky bankovním domům.
Z ekonomického hlediska nás budou zajímat tyto dva pojmy, co se týká úrokové míry:
o Nominální– ta je uvedena přímo v úvěrové smlouvě.
o Reálná– ta znázorňuje, jak se mění kupní síla vložených či půjčených peněz.
Přitom ale nevyjadřuje cenu úvěru, o tu se stará RPSN, kdy se počítá i s dalšími náklady spojenými s hypotékou nebo spotřební půjčkou.